Klasická masáž – dobrá klasika s celotelovým ozdravným účinkom

Alternatívna medicína ponúka široké spektrum metód, k najpopulárnejším patria masáže.

V závislosti od charakteru masážnej techniky rozlišujeme viacero druhov masáží – od klasickej, reflexnej či napríklad myofasciálnej masáže cez lymfodrenážnu, vodnú, ajurvédsku, thajskú až po japonskú – shiatsu, medovú, masáž lávovými kameňmi atď.

Klasická masáž je účinným prostriedkom na relaxáciu nielen po fyzickej, ale aj psychickej záťaži. Ide o súbor mechanických úkonov a pohybov, ako je napríklad hnetenie, trenie či poklepávanie rukami s cieľom uvoľniť svalové napätie, zlepšiť prekrvenie a docieliť celkovú regeneráciu organizmu. Pri klasickej masáži – na rozdiel napríklad od reflexnej, nie je potrebné dodržiavať presný sled jednotlivých hmatov. Pri klasickej masáži sa zvyknú používať aj rôzne masážne emulzie, oleje, krémy, ktoré pomáhajú uvoľňovať svalstvo, zlepšovať prekrvenie a docieliť tak celkový pocit úľavy a relaxácie.

Priaznivé účinky

S klasickou masážou sa spája široká škála priaznivých účinkov. Masér pri nej pôsobí na mäkké časti tela, v dôsledku čoho sa zlepšuje cirkulácia krvi a zmierňuje svalový tonus, takže možno dosiahnuť celkové hĺbkové uvoľnenie a zmierniť únavu. Klasická masáž nepôsobí len na fyzickej báze, ale významne pomáha aj eliminovať stres a zlepšiť psychickú kondíciu. K priaznivým účinkom patrí aj posilnenie obranyschopnosti organizmu. Vďaka zlepšenému prekrvovaniu tkanív sú tieto aj lepšie vyživované a okysličované, čo sa priaznivo prejaví nielen lokálne, v mieste masírovania, ale aj na vzdialenejších orgánoch či orgánových sústavách. Klasická masáž je aj účinným prostriedkom na zmierňovanie tonusu kože a tlmenie bolesti. Priaznivé účinky možno podporiť napríklad aj kombináciou s pobytom v kúpeli či saune. O tom, v akých intervaloch by ste mali masáž absolvovať, rozhoduje viacero faktorov – okrem iného napríklad životný štýl, držanie tela, pohybové návyky, dostatok či nedostatok vhodného pohybu i to, akým spôsobom zaťažujete určité svalové skupiny.

Kedy nie je vhodná

To, či je pre vás klasická masáž vhodná, by ste mali konzultovať so svojím lekárom, a to najmä vtedy, ak máte určité zdravotné ťažkosti. V niektorých prípadoch môže byť totiž kontraindikovaná. Napríklad vtedy, ak trpíte infekčným ochorením, máte teplotu, kontraindikáciou sú aj popáleniny, nádorové choroby, plesňové alebo vredové ochorenia kože, osteoporóza či pokročilá ateroskleróza. Ak trpíte kŕčovými žilami, nevhodná je masáž dolných končatín a pri bolestivej menštruácii a u tehotných žien je tabu masírovanie brucha a oblasti krížov.

Za optimálnych okolností je však klasická masáž ideálnym spôsobom, ako docieliť zlepšenie celkovej kondície a výsledky niektorých výskumov priniesli poznatok, že priaznivo ovplyvňuje aj biochemické procesy v organizme a okrem celkovej relaxácie má podporné účinky napríklad aj pri rekonvalescencii.

 

social position