Shiatsu – uvoľní telo i myseľ

Shiatshu terapia

Shiatsu je forma masážnej terapie, pochádzajúca z Japonska, ktorá využíva rôzne pohybové techniky, ako sú hnetenie, stláčanie, poklepávanie, naťahovanie a vykonáva sa bez olejov cez ľahké pohodlné oblečenie.

„Shiatsu“ môžeme preložiť ako „tlak prsta“. Existujú rôzne štýly Shiatsu, z ktorých všetky majú korene v jednom z troch systémov, ktoré sa vyvíjali v Japonsku na začiatku 20. storočia ako výsledok oživenia japonských tradičných liečebných postupov, napríklad akupunktúry a anma masáže. Shiatsu sa vyvinula v tejto dobe ako prepojenie tradičných japonských manuálnych terapií s modernou západnou lekárskou vedou.

Prínos pre vaše zdravie a pohodu

Shiatsu je neinvazívna terapia, ktorá môže pomôcť znížiť stres a prispieť k celkovému zdraviu. Má tiež preventívne účinky. Takáto masáž sa môže použiť pri liečbe širokej škály problémov s vnútorným, pohybovým aparátom, a pri liečbe emočných stavov. Znižuje svalovú stuhnutosť, stimuluje kožu, podporuje trávenie a ovplyvňuje nervovú sústavu. Shiatsu sa používa na liečbu širokej škály chronických ochorení, ako sú bolesti hlavy, predmenštruačný syndróm, zažívacie poruchy, únava, nespavosť, fibromyalgia, stres, úzkosť, muskuloskeletálna bolesť, vrátane dolnej časti chrbta, krku a bolesť kĺbov.

Jej účinok môže byť stimulujúci a povzbudzujúci, alebo upokojujúci a sedatívny, v závislosti od cieľa masáže.

Princípy Shiatsu

Jedným zo základných pojmov čínskej/japonskej medicíny je Qi (číta sa „Či“). Je to vitálna energia v našom tele, ktoré je základom všetkého jeho fungovania.

Qi prúdi v určitých dráhach zvaných meridiány. Shiatsu terapeut pristupuje ku Qi prostredníctvom bodov pozdĺž meridiánov, zvaných vitálne/životne dôležité body. Keď je dostatok Qi v meridiánoch a tok je voľný, sme zdraví. A opačne, keď je Qi energia nedostatočná alebo nevyvážená, alebo je prietok upchatý, objavia sa zdanlivo drobné príznaky, ako pravidelné prechladnutia a chrípky, týždenné alebo každodenné bolesti hlavy, bolesti tela a svalové bolesti, alebo tráviace ťažkosti. Toto všetko sú náznaky nerovnováhy Qi. Shiatsu stimuluje a harmonizuje tok Qi celom tele.

Čo sa deje počas terapie Shiatsu?

Ako sme už spomínali, Shiatsu využíva množstvo manuálnych techník. Nimi terapeut získava prístup k vitálnej energii Qi v tele. V prípade, že je táto energia u klienta nízka alebo nedostatočná, použijú sa špecifické techniky na posilnenie a oživenie Qi. Ak je klient vystavený dlhodobému stresu alebo prežíva úzkosti, použijú sa techniky, ktoré rozptýlia „prebytočnú“ energiu. Týmto spôsobom sa Qi reguluje.

Shiatsu terapia slúži na zmiernenie ochorení, obnovu rovnováhy a podporu zdravia. Jej pravidelné absolvovanie je vynikajúci spôsob wellness-u a zlepšenia vitality.

 

social position