Športová masáž – pre zotavenie, rehabilitáciu, lepší športový výkon

Športová-masáž

Športová masáž je čoraz viac populárna terapia, zameraná na športovcov všetkého druhu, od svetových profesionálov až po víkendových bežcov. Jej techniky sa môžu mierne odlišovať, v závislosti na športe, ktorý človek vykonáva. Zameriava sa na časti tela, ktoré sú pri športe veľmi často používané a zaťažené kvôli opakovaným a často aj agresívnym pohybom.

Takáto masáž svojimi prvkami vyvažuje a dopĺňa tréningový režim: môže byť použitá ako prostriedok na posilnenie prípravy pred športovým výkonom, a tiež na skrátenie doby zotavenia počas a po tréningu, pri ktorom je podávaný maximálny výkon. Športovci zistili, že individuálne navrhnutá športová masáž podporuje pružnosť, znižuje únavu, zlepšuje vytrvalosť, pomáha predchádzať zraneniam a pripravuje telo a myseľ na optimálny výkon.

Čo na to veda

Masáž je jednou z prvých foriem fyzikálnej terapie a je o nej známe, že ju rôzne kultúry používali už pred viac ako 3000 rokmi. Vďaka cestovaniu, komunikácii a tým pádom prepojeniu civilizácií sa dostala až k nám, a to v rôznych podobách.

Jednou z hlavných výhod športovej masážnej terapie v porovnaní s inými spôsobmi je jej schopnosť zamerať sa na šľachovo-svalové spojenia. Štúdia z roku 2010 (The Journal of Strength and Conditioning Research) ukázala, že aj 30-sekundová masáž zlepšuje pohyblivosť bedrových kĺbov. V ďalšej štúdii zasa Margaret Jones, Ph.D. z American College of Sports Medicine, dokázala, že športovci, ktorí dostali buď pred alebo po cvičení masáž, cítili oveľa menšiu svalovú bolesť.

Pre koho je určená

Pre každého, kto vykonáva pravidelnú fyzickú aktivitu, môže byť športová masáž vo frekvencii raz za týždeň alebo dva týždne skvelým doplnkom. Najlepšie je po dohode s profesionálnym masérom nastaviť plán, ktorý bude výborne fungovať v koordinácii so športovým rozvrhom, s úrovňou daného športu a s rozpočtom.

So stále rastúcim počtom ľudí, ktorí športujú, v kombinácii s rastúcou konkurencieschopnosťou a intenzitou fyzických aktivít, dopyt po športovej masáži neustále rastie a tento typ masáže je stále viac a viac uznávaný ako zručnosť, ktorá môže napomôcť zotaviť sa a zvýšiť výkon.

 

 

social position